reklama

Nie nervy, ale žurnalistika je „v kýbli“

Dovolenkári mali vraj nervy v kýbli, zaznela charakteristika pocitov vyše stovky ľudí, ktorí dlhé hodiny márne čakali na letisku na lietadlo do Egypta. Slová možno výstižné, keby nezazneli z úst redaktorky hlavného večerného spravodajstva Markízy. Ako sa zdá, v kýbli je aj samotná žurnalistika. Lebo, ak ma pamäť neklame, na fakulte nás učili, že podobné expresívne výrazy môžu byť súčasťou reportáže alebo iného beletristického žánru, ak dokresľujú situáciu, ale určite nie spravodajského príspevku. A každý novinár, teda skutočný novinár, má zakódovaný senzor, ktorý mu nedovolí zísť z cesty erudovanosti a profesijnej i ľudskej úrovne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

A ako to v posledných rokoch sledujem, tá naša žurnalistika slovenská sa ocitla nielen v podobnej nádobe, ako je kýbeľ, ale skôr v hlbokej žumpe, na dno ktorej často aj tvrdo dopadne. Vrátane používania výrazových prostriedkov. Týka sa to najmä elektronických médií, v ktorých priama reč asi zvádza k hovorovým až slangovým slovným spojeniam. Ale čo je veľa, to je veľa. Moderátori v štúdiu a redaktori v teréne to neraz, fakt, preženú. Zabúdajú však, že príklon k familiárnosti znamená odklon od profesionality a to nie je najlepšia vizitka ani ich samotných ani média, ktoré ich platí vraj za perfektnú prácu. Suverén ešte neznamená majster hovoreného slova. Potom neraz priam udrie bubienok verbálna perla z éteru. A niektoré výrazy budia dokonca dojem obmedzeného stupňa vzdelanosti, minimálne nedostatočnej sčítanosti. Čo si myslieť o suverénnej mladej dáme s mikrofónom v ruke, ktorá na celé Slovensko namiesto „od ucha k uchu" zahlási „z ucha do ucha".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K povšimnutia hodným patrí familiárnosť vyjadrená redaktorom Juraškom v markízackom Teleráne, ktorý začal svoj príspevok jadrným „Ty, kokos, ..." A použil to viackrát. Inokedy ktosi v rovnakej relácii zaperlil nezmyslom, ktorý sa mu zdal asi originálny. Vraj „... odovzdávam ti rešpekt". Chcel asi povedať, že má jeho rešpekt, ale to sa mu javilo príliš obyčajné. Aj výrok pani Kmotorkovej z rovnakej televíznej stajne „Apelujem na vaše rozmýšľanie!" má vysokú karmu. Fakt zaujímavá kombinácia! Čudujem sa, že na to doteraz nik neprišiel a tak kŕčovito apeloval jedine na svedomie. Niekomu v televíznych novinách dokonca už „napadlo na um". Nuž keby používal šedú mozgovú kôru, určite by mu prišlo na um, akú hlúposť práve zahlásil. K rozkošným patrí aj výzva moderátorky, aby sme nezabudli „užívať pitný režim" alebo veta: „Máme tu niekoľko vecí v zmysle palacinky." Tomu sa povie neúspešný pokus budiť dojem intelektuála. A jedna z rosničiek to prekombinovala konštatovaním: „Výkyvy počasia lezú na nervy a tiež na zdravie." S takýmto vyjadrovaním však začne liezť na nervy hlavne ona divákom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A podobným expertom na slovný prejav sú už úplne vzdialené nuansy slovenčiny. Preto môže zaznieť v priamom prenose: „Dajte nám vedieť aj váš názor." Podľa mňa by sa mali diváci s ostatnými skôr podeliť o názor alebo dať vedieť, čo si o konkrétnom probléme myslia. Občas zdúpniem, a rozmýšľam, čo tým chcel básnik povedať? Napríklad konštatovaním „prácne som sa zapojil" (asi pracovne) alebo „zemiaky sa zdražili". Štúr sa asi obracia v hrobe.

Odchodnejší nie je ani slovenský rozhlas. V sobotnom magazíne rádia Regina si redaktorka položila otázku par excellence: „Kto sa zapríčinil o to , že...?" Asi sa jej málilo predpôn v slovenčine, tak jednu pridala. A v sledovanej obedňajšej debate s ministrom hospodárstva sa ktorýsi z besedujúcich vyjadril, že „...nemôžeme sa vyjadriť kontraverzne..." Evidentne mu doma chýba slovník cudzích slov alebo skúškami na fakulte len preplával.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A napokon, vážení, je tu tá skvostná, tak často moderátormi, politikmi či hovorcami používaná veta, z ktorej mi vždy dupkom vstávajú všetky vlasy: „Opýtam sa vás otázku..." Správne sú v skutočnosti dve úplne iné verzie: po prvé „ Položím vám otázku." a po druhé „Spýtam sa vás na...." Nuž, dávame tej slovenčine zabrať. Alebo skôr ona dáva zabrať všetkým, ktorí hodiny rodného jazyka veľmi nemuseli, ktorí sa nikdy nepriatelili s knihou a na „majstrov slova" sa vykvasili príliš rýchlo.

Alžbeta Slováková Spáčilová

Alžbeta Slováková Spáčilová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som novinárka, nielen profesiou, ale aj srdcom. Kedysi som chcela zmeniť svet, dnes sa snažím aspoň komentovať a hľadať súvislosti javov v spoločnosti, ktoré ma nenechávajú ľahostajnou. Pracovala som vo viacerých novinách i časopisoch, v posledných rokoch som však prišla na chuť internetu. Oceňujem najmä operatívnosť tvorby v tomto médiu a rýchlosť šírenia informácie, čo plne využívam pri práci na mojom web magazíne Doma a Rada. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu