reklama

A kto bude súdiť sudcov?

To čo má byť? To predsa nemyslia vážne! Tomu nemôžem uveriť! Podobné reakcie človeka automaticky napadnú a často ich aj v rozčúlení vysloví nahlas, keď si vo večernom spravodajstve vypočuje informáciu o ďalšom trápne nízkom treste pre páchateľa závažného trestného činu, najmä zabitia alebo vraždy či minimálne brutálneho útoku s následkom trvalého poškodenia zdravia obete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Už je to takmer slovenská tradícia – všetky tie bájky a povesti či komické skeče zo súdnej siene. Nie televíznej, ale tej reálnej. Groteskné figúrky, ktoré sa ľakajú už vlastného obrazu v zrkadle, vyfasujú často trest ako Brno (tam asi nestrašia obavy z pomsty, ale podobné riziká majú sudcovia vyjadrené aj výškou platu) a nebezpeční násilníci najhrubšieho zrna, často chronickí "obyvatelia" väzenských zariadení, vyviaznu s podmienkou alebo s podobne smiešnym trestom. Čo sa pamätám, tak sa pred pár rokmi hovorilo husto o stratégii „trikrát a dosť“ ako o progresívnej v slovenskom súdnictve. Zase veľa kriku pre nič? Prax totiž vyzerá úplne inak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnako v prípade obzvlášť závažných trestných činov, ktorých krutosť súdy svojím rozsudkom akoby spoločensky čiastočne rehabilitovali. Stačí si pozrieť prehľad správ z posledných mesiacov. Agresor, ktorý nie je napriek návrhu prokurátora vzatý do väzby a vzápätí svoju ženu, dlhoročnú obeť týrania, zabije. Vrahovia, ktorí si posedia za surové zabitie kamaráta len pár rokov, z čoho časť im ešte odpustia za účelovo dobré správanie, aj keď sa ich roky bojí celá dedina. Alebo všetci násilní recidivisti, ktorým sa ruka s nožom tragicky „pošmykne“ už druhý raz a čuduj sa svete, do basy idú za zabitie na dobu, ktorá by možno súvisela s krádežami alebo s väčším poistným podvodom. Peniaze dôležitejšie ako život človeka?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj aktuálne v prípade malej utýranej Lucky sa sudca prejavil nemiestne blahosklonne. Súd totiž po mesiacoch dokazovania a vypočúvania znalcov dospel napokon k záveru, že úmyslom matky a nevlastného otca nebolo dievčatko zabiť. Vraj to dokazuje „spôsob uskutočnenia zločinu a dlhodobé týranie a mučenie“. Nuž ja aj zvyšok slušného Slovenska si určite myslí, že dlhodobé mučenie, ktoré už pri opise spôsobilo žalúdočné ťažkosti ľuďom prítomným v súdnej sieni, je dostatočným dôkazom krutosti oboch obvinených a som presvedčená, že si nezaslúžili nižšie tresty, než navrhoval prokurátor, čiže doživotie. Aká zhovievavosť vo vzťahu k vrahom dieťaťa!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj posledný medializovaný trest prinajmenšom zaráža – iba pokuta vo výške 400 eur za kopanec do hlavy pre profesionálneho vojaka, ktorý sa iniciatívne zaplietol do známej bitky pred nitrianskom barom a poctil dvakrát svojou bagandžou hlavu jedného z mlátených zákazníkov. To sú zaujímavé správy pre verejnosť - dobrá pre bitkárov, že môžu naďalej pokojne preplieskávať, koho sa im zachce (s výnimkou policajtov, prokurátorov, poslancov a sudcov) a zlá pre ostatných občanov, aby podobné situácie zbytočne nekomplikovali a išli si radšej niekam potichu ošetriť modriny a tržné rany.

Nedá mi nespomenúť aspoň okrajovo aj všetky verejne známe prešľapy sudcov, vďaka ktorým sa dostali na slobodu celoslovensky ba až medzinárodne známe firmy s najtemnejšími podobami ľudského konania v životopise.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale pozrime si prípad aj z iného súdka. Pred pár dňami zachraňoval pred pobytom v kriminále 77-ročnú mamu jej dospelý syn. Na takmer rok natvrdo ju odsúdila sudkyňa za pár drobných krádeží v obchode v celkovej hodnote 30 eur. Čítate dobre - 30 eur! Stará žena to už mala aj trochu popletené a na jej psychike sa určite podpísal vek. Čo však „ctihodnej“ sudkyni nebránilo urobiť rozhodnutie na výstrahu všetkých dôchodcov, ktorí by mali ambície rozvíjať v obchodnej sieti podobné hobby. Na prvý pohľad úsmevný príbeh, v skutočnosti obludná forma práce sudcu. Veď v takomto veku už nezvyknú uväzniť ani vojnových zločincov, bývalých dozorcov z koncentračných táborov. 

Začínam pochybovať... Nie, späť. Ja už pochybujem o súdnosti a tým o kompetentnosti niektorých (alebo mnohých?) sudcov. Len neviem, kto bude súdiť ich.

Jedno by malo konečne prísť ako logická zmena v legislatíve za všetky tie pochybenia a zlé rozhodnutia. Mal by sa zrušiť status voľby sudcu na doživotie. Čo to je? Táto nepriestrelná nedotknuteľnosť ľudí, pritom až pričasto omylných. Úplne by stačilo, aby si sudcovia svoj talár obliekali vždy len na určitú dobu, napríklad na 5 rokov. A keď obstoja a nezlyhajú, nech to robia ďalšie obdobie. Ako kvalitní zamestnanci na zodpovednom poste, ktorí si plnia svoje povinnosti. A nech rozhodujú o osudoch ľudí trebárs aj do konca svojho pracovného života, keď sa nespreneveria zásadám svojej profesie a zákonom tejto krajiny. Pretože dnes sú to polobohovia, ktorí akoby si výšku trestu strihli len tak od oka alebo ju namerajú zámerne nie podľa pravidiel. Prestaňme sa oháňať argumentmi o nezávislosti súdov a sudcov, keď v skutočnosti ide o ľudí z mäsa a kostí, ktorí môžu robiť a aj robia chyby a ktorí sú neraz naopak dosť závislí respektíve prepojení s rôznymi záujmovými skupinami, takže korupcia nie je pre nich pojmom cudzím. Asi aj preto, že sudcov nemá kto súdiť.

Alžbeta Slováková Spáčilová

Alžbeta Slováková Spáčilová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som novinárka, nielen profesiou, ale aj srdcom. Kedysi som chcela zmeniť svet, dnes sa snažím aspoň komentovať a hľadať súvislosti javov v spoločnosti, ktoré ma nenechávajú ľahostajnou. Pracovala som vo viacerých novinách i časopisoch, v posledných rokoch som však prišla na chuť internetu. Oceňujem najmä operatívnosť tvorby v tomto médiu a rýchlosť šírenia informácie, čo plne využívam pri práci na mojom web magazíne Doma a Rada. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu