Olympiáda hlúposti v STV

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 4.12.2014 o 13:49 | (upravené 4.12.2014 o 14:21) Karma článku: 13,58 | Prečítané:  4436x

Blbý, blbší a najblbší, aj tak by sa dala charakterizovať zábavná relácia slovenskej televízie Nikto nie je dokonalý. Zábavná je nemiestny kompliment, prívlastok vtipná už totiž nie je dávno aktuálny. Častejšie ide o trápny až smutný obraz úrovne rozmýšľania časti obyvateľstva, ktorí nemajú šancu zavesiť si na stenu doklad o ukončení vzdelania na prestížnej škole. Alebo ktorí majú problém s pamäťou či s princípmi logiky. Aj takí určite medzi nami žijú. Ja však na rozdiel od tvorcov tvrdím, že nie len takí.

Relácia je vynovená verzia pôvodného projektu Čo dokáže ulica. Jeho autori a moderátori Andrásy a Vácvalová sa síce po čase napriek snahe vnášať nové prvky tiež dosť vystrieľali, ale diváci ich ako osvedčený humoristický tandem zobrali vždy na milosť.

Náhradné moderátorské duo Forgáč a Zimnýkoval, ostrieľaní chlapci od rozhlasového mikrofónu, sa zo všetkých síl až kŕčovito snažia budiť dojem glosátorov a zabávačov v jednej osobe. A hlavne skĺzavajú do špinavých vôd, do ktorých tento typ relácie strhol prúd ľahkej zábavy už dávnejšie. Neodolali pokušeniu zabávať sa na nevzdelanosti až tuposti ľudí, ktorí si mýlia kontinenty a ktorí za toho otca nevedia, čo je to flambovať a v ktorom storočí sa nachádzajú.

Občas je to dosť sranda, ako sa niekomu komolia slová i myšlienky, ale v posledných častiach relácie už nemáte šancu zakopnúť ani o dvoch troch Slovákov ako repa, ktorí by našli správnu odpoveď často na dosť suché otázky vymýšľané bez veľkej invencie. Ešteže sú pozvaní aj hostia, osvedčení rozprávači neraz vybájených príbehov z hereckého sveta. Inak by už ťažko uspeli iba s názorom ulice, takto lacno prezentovaným, ako s plnokrvnou reláciou.

Aj keď sa kalkuluje s ľudskou ťažkopádnosťou, v skutočnosti sa do slaboduchej polohy posunuli tí chytrí, samotní tvorcovia. Pretože cielene oslovujú len ľudí prostých, ktorí na prvý pohľad nemajú ukončené ani základné vzdelanie, tiež príslušníkov všeobecne známeho etnika a podgurážených bezdomovcov (hoci niektorí občas vedomosťami prekvapia). Alebo spoluobčanov inej národnosti, ktorí síce žijú celý život na Slovensku, ale otázku štylizovanú po slovensky nepochopia a donekonečna si mýlia všetky možné pojmy i dojmy. No jednoducho, "objektívna" vzorka nášho obyvateľstva. Ani sa nečudujem, že napokon niekto, napríklad obyvateľ susedného Česka, oprávnene zahlási: Aha, akí sú tí Slováci len hlúpi.

Mne to však vychádza skôr tak, že vďaka tejto trápnej stratégie sa samotní tvorcovia štylizujú do úlohy blbého a ešte blbšieho, než sme vôbec tušili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, postaví privádzač do Žiliny

Združenie k výstavbe úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka za 427,2 milióna eur si pribalí aj zákazku za 23,5 milióna.

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy ukázali top obchody, pri ktorých radili.


Už ste čítali?