Amnestia paradoxov alebo paradoxy amnestie ....

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 6.1.2013 o 2:00 | (upravené 6.1.2013 o 4:50) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  791x

Vina a trest, zákon spravodlivého fungovania ľudských bytostí na našej planéte. Tak často dostáva tento základný princíp rovnováhy dobra a zla na frak, tak často vyviaznu vinní bez akejkoľvek ujmy. A občas sa dokonca jazýček „spravodlivosti" prikloní k tým, ktorí porušili ľudské i oficiálne zákony, doslova celoplošne vďaka diskutabilnej veľkorysosti na štátnej úrovni. Ako sa to deje aktuálne. Prezidentova amnestia dala predčasnú slobodu aj mnohým podvodníkom, zlodejom a násilníkom.

Stovky podobných vyšli z väzníc o pár mesiacov skôr a ďalšie stovky na výkon trestu ani nenastúpia. Iste, v sieti odpustenia sa ocitli aj ľudia odsúdení za nedbanlivostné trestné činy ako účastníci dopravnej nehody, ale stala sa záchytným azylom aj pre mnohých recidivistov a agresorov, ktorí tak môžu začať svoje okolie znovu terorizovať. Rozhorčené sú preto ich obete, ktorým sa správou o amnestii vrátil do života strach a obavy. Rozhorčení sú i všetci okradnutí a podvedení, ktorí považujú odpustenie viny za facku spravodlivosti. A rovnako rozhorčení sa aj mnohí prokurátori a vyšetrovatelia, ktorých práca a proces dokazovania vyšla v niektorých prípadoch doslova navnivoč.

Je to o to povážlivejší štátnický počin, že veľkorysosť sa deje v súvislosti s oslavou dvadsiateho výročia vzniku našej mladej republiky, kedy táto krajina dostala po prvýkrát vo svojej dlhej histórii šancu rozvíjať sa podľa predstáv jej obyvateľov. Nemala by sa však radosť z jubilea nadobudnutej samostatnosti pretaviť do skutočne pozitívneho kroku, ktorý by príjemne zasiahol všetkých ostatných poctivo žijúcich obyvateľov? Prečo iba štátne ocenenie pre pár vyvolených a rozporuplná amnestia pre stovky vinných a prečo nie skôr bonus, aspoň malý, pre tých ostatných? Všetkých charakterných a statočných občanov, ktorí riešia svoje problémy čestne, dane si poctivo platia a nikomu neubližujú. Nie vinníci, ktorí sa dopustili alebo opakovane dopúšťajú trestnej činnosti, tí ostatní si zaslúžia skutočnú pozornosť.

Celé je to vlastne postavené na hlavu. Za vinu prichádza odmena a za nevinu ignorancia a nezáujem čiže nepriamo trest. Ťažko sa môžeme spoliehať, že všetci alebo väčšina odsúdených (česť výnimkám) si uvedomia svoju vinu podobne ako Raskolnikov v Dostojevského románe a za svoj zločin príjmu dobrovoľne trest alebo sa navždy napravia. Naopak, skrátenie a odpustenie trestu budú mnohí považovať za svoju oprávnenú výhodu a predčasne nadobudnutú slobodu najskôr premenia na príležitosť dopúšťať sa ďalších chýb, prešľapov a trestnej činnosti. Alebo je v hre šetrenie financií? Vari percentuálne zníženie počtu väzňov tak výrazne ovplyvní stav štátnej pokladne? Keď mnohí recidivisti už čoskoro popáchajú nové trestné činy a opäť zamestnajú políciu, prokuratúru a súdy, čo nás všetkých bude stáť nemálo peňazí.

Neviem, kto prvý v histórii využil amnestiu ako legálny právny prvok na zlepšenie imidžu a upevnenie svojej moci (poznali ho i starí Gréci a v stredoveku sa využíval na odpustenie dlhov roľníkov), ale v dnešnej modernej, medializovanej a informovanej spoločnosti s vyšším stupňom vzdelania nevidím zmysel podobných afektovaných krokov štátnikov, ktorí uprednostnia práva odsúdených pred právom bezúhonných. Takto odpúšťať, veď to nie je už ani kresťanské, ale falošne pozitívne, nemiestne veľkorysé a nevhodne zhovievavé. A vo vzťahu k poctivým a slušným občanom tejto krajiny dokonca nemorálne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?