Amnestia paradoxov alebo paradoxy amnestie ....

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 6.1.2013 o 2:00 | (upravené 6.1.2013 o 4:50) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  759x

Vina a trest, zákon spravodlivého fungovania ľudských bytostí na našej planéte. Tak často dostáva tento základný princíp rovnováhy dobra a zla na frak, tak často vyviaznu vinní bez akejkoľvek ujmy. A občas sa dokonca jazýček „spravodlivosti" prikloní k tým, ktorí porušili ľudské i oficiálne zákony, doslova celoplošne vďaka diskutabilnej veľkorysosti na štátnej úrovni. Ako sa to deje aktuálne. Prezidentova amnestia dala predčasnú slobodu aj mnohým podvodníkom, zlodejom a násilníkom.

Stovky podobných vyšli z väzníc o pár mesiacov skôr a ďalšie stovky na výkon trestu ani nenastúpia. Iste, v sieti odpustenia sa ocitli aj ľudia odsúdení za nedbanlivostné trestné činy ako účastníci dopravnej nehody, ale stala sa záchytným azylom aj pre mnohých recidivistov a agresorov, ktorí tak môžu začať svoje okolie znovu terorizovať. Rozhorčené sú preto ich obete, ktorým sa správou o amnestii vrátil do života strach a obavy. Rozhorčení sú i všetci okradnutí a podvedení, ktorí považujú odpustenie viny za facku spravodlivosti. A rovnako rozhorčení sa aj mnohí prokurátori a vyšetrovatelia, ktorých práca a proces dokazovania vyšla v niektorých prípadoch doslova navnivoč.

Je to o to povážlivejší štátnický počin, že veľkorysosť sa deje v súvislosti s oslavou dvadsiateho výročia vzniku našej mladej republiky, kedy táto krajina dostala po prvýkrát vo svojej dlhej histórii šancu rozvíjať sa podľa predstáv jej obyvateľov. Nemala by sa však radosť z jubilea nadobudnutej samostatnosti pretaviť do skutočne pozitívneho kroku, ktorý by príjemne zasiahol všetkých ostatných poctivo žijúcich obyvateľov? Prečo iba štátne ocenenie pre pár vyvolených a rozporuplná amnestia pre stovky vinných a prečo nie skôr bonus, aspoň malý, pre tých ostatných? Všetkých charakterných a statočných občanov, ktorí riešia svoje problémy čestne, dane si poctivo platia a nikomu neubližujú. Nie vinníci, ktorí sa dopustili alebo opakovane dopúšťajú trestnej činnosti, tí ostatní si zaslúžia skutočnú pozornosť.

Celé je to vlastne postavené na hlavu. Za vinu prichádza odmena a za nevinu ignorancia a nezáujem čiže nepriamo trest. Ťažko sa môžeme spoliehať, že všetci alebo väčšina odsúdených (česť výnimkám) si uvedomia svoju vinu podobne ako Raskolnikov v Dostojevského románe a za svoj zločin príjmu dobrovoľne trest alebo sa navždy napravia. Naopak, skrátenie a odpustenie trestu budú mnohí považovať za svoju oprávnenú výhodu a predčasne nadobudnutú slobodu najskôr premenia na príležitosť dopúšťať sa ďalších chýb, prešľapov a trestnej činnosti. Alebo je v hre šetrenie financií? Vari percentuálne zníženie počtu väzňov tak výrazne ovplyvní stav štátnej pokladne? Keď mnohí recidivisti už čoskoro popáchajú nové trestné činy a opäť zamestnajú políciu, prokuratúru a súdy, čo nás všetkých bude stáť nemálo peňazí.

Neviem, kto prvý v histórii využil amnestiu ako legálny právny prvok na zlepšenie imidžu a upevnenie svojej moci (poznali ho i starí Gréci a v stredoveku sa využíval na odpustenie dlhov roľníkov), ale v dnešnej modernej, medializovanej a informovanej spoločnosti s vyšším stupňom vzdelania nevidím zmysel podobných afektovaných krokov štátnikov, ktorí uprednostnia práva odsúdených pred právom bezúhonných. Takto odpúšťať, veď to nie je už ani kresťanské, ale falošne pozitívne, nemiestne veľkorysé a nevhodne zhovievavé. A vo vzťahu k poctivým a slušným občanom tejto krajiny dokonca nemorálne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.


Už ste čítali?