Lesk a bieda hereckého neba

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 8.1.2013 o 19:01 | (upravené 8.1.2013 o 19:08) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1484x

Správa o skone známej českej herečky a spôsob podávania tejto informácie inšpiruje k úvahám. Tak radi používame silné výrazy, ktoré vo všetkých súvislostiach vyznievajú napokon nepatrične. Herecké nebo by sa malo za posledných dvadsať rokov, odkedy nám život korení bulvár, zaplniť celým zástupom nenahraditeľných osobností, pri odchode ktorých plače a žiali celý národ. Tak to aspoň prezentujú média. V týchto dňoch si našli nový materiál pre svoje titulné stránky. Do hereckého neba odišla Jiřina Jirásková. Podľa niektorých výnimočná herečka, dáma a múdra žena, no podľa iných intrigánka, ktorá v minulosti párkrát zlyhala ako spoločensky tak ľudsky.

O mŕtvych len v dobrom, zvykne sa vravieť. Neviem, kedy a kde vznikla táto pokrytecká zvyklosť hovoriť len o pozitívnych vlastnostiach človeka a po jeho odchode z tohto sveta všetko zlé vymazať. A dokonca neraz vedome klamať, aký to bol čestný človek, v kolektíve všeobecne obľúbený, ocenenia hodný profesionál, úžasná osobnosť, no proste anjel, ktorý právom vzlietne smerom hore do oblakov, namiesto toho, aby sa spravodlivo smažil v symbolickom pekle. Žeby nám v úprimnosti bránili obavy z obrazu nášho vlastného odchodu z tohto sveta? Aj my by sme radi zanechali svetlú stopu a príjemnú spomienku u tých, čo nás poznali. Pre istotu nebudeme preto kopať do mraveniska či do osieho hniezda. Alebo zohráva úlohu nereálna túžba po odpustení všetkého zlého, čo sa na tomto svete udeje, v mene akejsi imaginárnej všeobecnej lásky medzi ľuďmi? Nech je dôvodom už čokoľvek, v intenciách tohto spoločenského klišé sa správa aj väčšina médií. A velebeniu Jiráskovej neprepadol iba bulvár, nebránia sa mu ani seriózne printové či internetové médiá a dokonca česká televízia. Zvýrazňuje sa jej elegancia a nonšalantnosť v komunikácii, originalita odpovedí a životná skúsenosť.

Nesporne inteligentná bola, ale či jej bola vlastná i múdrosť, ku ktorej prináleží aj nevyhnutnosť správať sa vždy charakterne a korektne, to je už iná otázka. Výpovede viacerých umelcov o jej štýle riaditeľovania v jednom z pražských divadiel i svedkov jej autoritatívnej komunikácie v súkromí dokresľujú menej dokonalý obraz o tejto uznávanej umelkyni. Že pri hľadaní partnera zamiešala život viacerým mužom z hereckej brandže aj ich partnerkám a zároveň svojim kolegyniam, to je jej súkromná vec, to sa v živote stáva. Ale že bola jedným z iniciátorov petície a verejného zatratenia známej herečky, ktorá chcela v 50-ych rokoch ujsť so svojím malým synčekom z republiky a bola potom odsúdená na 15 rokov väzenia, to je už iná káva. Ale to sa predsa teraz, keď navždy odišla, nepatrí hovoriť.

Myslím, že v posledných rokoch sa svetu navždy odporúčalo mnoho hercov, ktorí by si zaslúžili špeciálny priestor  tam „hore" nielen pre výnimočnosť talentu, z ktorého sme sa tešili my všetci, ale aj pre rýdzosť charakteru a ľudskosť, z ktorej profitovalo ich blízke okolie. Odišli však do povestného hereckého nebíčka potichu. Neboli mediálne tak zaujímaví ako Jirásková, nebol dôvod urobiť z nich modlu, za ktorou plače celý národ.

Niečo mi to pripomína, desiatky ba stovky iných situácii, ktoré sa kedysi odohrali a už sú minulosťou. Tiež sa nepočúvali pamätníci, očití svedkovia, tiež sa menili fakty alebo sa hral nepoctivý mariáš s informáciami a falošné karty sa ťahali z rukáva. Takto akosi sa mení, prekrúca, retušuje a kriví pravda o čomkoľvek a o komkoľvek, takto sa prepisuje história. A deje sa to i preto, že verejnosť sa nechá rada klamať a potrebuje, ako napríklad teraz, konkrétnu modlu, za ktorou celospoločensky trúchli. A nájde sa aj pár ďalších dôvodov pre celonárodne ponímanú pietu, pretože na tejto záverečnej podobe slávy sa potrebujú ešte poniektorí zviditeľniť a v konečnom dôsledku zarobiť - médiá čerstvými informáciami o pohrebe, celebritky patetickými vyhláseniami o veľkosti Jiráskovej a hĺbke ich priateľstva s ňou a nejaký novinár alebo iný podnikavec napísaním zaručene pravdivého životopisu jednej herečky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?