Okrem gorily aj draci

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 18.1.2013 o 13:21 | (upravené 18.1.2013 o 14:49) Karma článku: 16,87 | Prečítané:  918x

Pred časom rozvírila spoločenskú atmosféru kauza gorila, ktorá je obrazom prehnitosti štátnej moci. Ja tvrdím, že na Slovensku strašia aj iné príšery. Mali by sme sa rovnako desiť sedemhlavého draka. Že ste ešte o ňom nepočuli? Je síce menej nápadný, ale určite tiež nebezpečný a rovnako ako predošlá ohava siaha na základné princípy demokratickej spoločnosti, v ktorej by mali mať rovnakú šancu hlavne všetci kvalitní a slušní ľudia.

 

Podobu rozprávkovej príšery, ktorá vzbudzuje hrôzu a zhnusenie už na prvý pohľad, evokuje jeden zaujímavý fenomén vo verejnom živote nášho štátu. Nevšimli ste si, ako sa s odstupom mesiacov alebo rokov objavujú na verejnosti vždy tí istí ľudia? Ja už roky sledujem tieto často nekompetentné a neprofesionálne, ale snaživé a karieristické osôbky, ktorým však nechýba správny okruh vplyvných známych. A tiež dávka nezdravej bezočivosti a nemiestnej suverenity. Raz si ohrievajú teplú stoličku v predstavenstve veľkého podniku, potom „zachraňujú" daňový systém a napokon sedia ako pena na tlačovke vedľa nejakého politika. Ďalší kedysi privatizovali, potom robili poradcu nejakého poradcu, neskôr to skúsili vo verejnej správe a najnovšie sa hrajú na profesionálov v audiovizuálnych médiách. Iný sa zase zviditeľnil v riešení konfliktu s neprispôsobivými spoluobčanmi, aby napokon trónil na kandidátke novej strany. A jedna sa kedysi prezentovala v ľudových reality šou do neba volajúcou primitívnosťou a neskôr sa s trúfalosťou sebe vlastnou cítila byť minimálne predsedníčkou parlamentu. A tak ďalej, a tak ďalej ...

Tragikomické divadielko, v ktorom sa rovnakí herci snažia hrať všetky hlavné úlohy. A často ich, žiaľ, aj hrajú, pretože si ich navzájom doprajú. Keď už na seba toľko vedia alebo sa inak potrebujú. A tak sa nám v pravidelných intervaloch podsúvajú stále tí istí ľudia. Že zlyhal ako riaditeľ odboru na ministerstve? Nevadí, pomúti chvíľu vodu na dobrej pozícii v okresnom sídle, aby neskôr prišiel späť do hlavného mesta, kde mu už chystajú lukratívne bidielko v štýle za málo muziky veľa peňazí. Zdiskreditoval sa ako novinár vo funkcii hovorcu politickej strany? Žiadny problém, znovu bude písať vášnivé politické komentáre ako publicista v niektorom z denníkov. Bola hlavnou aktérkou v afére s financovaním sociálneho zariadenia? Nič to, dnes je v pohode zašitá v nejakej nebankovke a už si brúsi pazúriky na pozíciu šéfky kancelárie ministra financií. Drak sa vracia. A zoťaté gebule mu vždy znovu narastú. A ako v rozprávke, sú ešte agresívnejšie a strašidelnejšie. Tiež ma chytá hrôza, keď sledujem, ako tomu monštru alebo i ďalším lokálnym aj po odseknutí vyklíčia vždy nové hlavy, ale s rovnakými tvárami. Priam horor, ale nie na americký, lež na slovenský spôsob.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?