Anorektičky ako inšpirácia? To snáď nie

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 26.2.2013 o 17:43 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  1554x

Jednoducho nepoučiteľní. Stále sa hovorí o negatívnom vzore vychudnutých modeliek pre dievčatá a mladé ženy, napriek tomu nám ich aktuálne ponúkla Slovenská televízia v magazíne pre ženy.

Problémom nebola ani moderátorka ani stylistka, ktorá prezentovala nové štýly v obliekaní. Problémom boli dievčatá, ktoré modely predvádzali. Vysoké, možno so zaujímavou tvárou, ale super štíhle, ba priam vychudnuté. Neviem z akej modelingovej liahne vyšli, ale táto agentúra evidentne ignoruje snahy celého sveta zbaviť móla anorekticky a nezdravo vyzerajúcich modeliek, ktoré negatívne inšpirujú k extrémnemu chudnutiu mnohé mladé ženy. Dôvod je zrozumiteľný - zdravie a život.

Nevyšlo už dosť správ o smrti anorektičiek, ktorá sa prepracovali k hmotnosti malej školáčky? A neupozorňujú lekári už roky na zdravotné riziká tohto psychického ochorenia? Spomeniem aspoň anémiu, spomalenie látkovej výmeny, nízky krvný tlak a závrate, zníženú činnosť srdca, poškodenie pečene a obličiek, rednutie kostí, degeneráciu sliznice žalúdka, zhoršenú funkciu čriev a celého tráviaceho systému, úbytok telesného tuku i svalovej hmoty, pokazené zuby, ťažkosti s pleťou, problémy s menštruáciou, stavy úzkosti, časté zmeny nálad, stratu energie i duševnej vitality a depresie.

Spomínané devy asi anorexiou netrpia, ale ďaleko k tomu nemajú. Pritom vraj kamera ešte pár kilogramov vizuálne pridáva. Ich super štíhlosť ale nebola prirodzená, bol to určite výsledok tvrdej hladovky alebo minimalizovania príjmu potravy. V mene chvíľkovej slávy na móle a s rizikom trvalých následkov na zdraví.

Vlastne, to vôbec nebol problém spomínaných dievčat, ktoré predvádzali módne kreácie v televíznej relácii. Ale skôr jej režiséra, vizážistov a ostatných, ktorí sa na nej podieľajú. Nenašiel sa medzi nimi ani jeden rozumný človek, ktorý by povedal: „Tak takto nie, vážení, toto na obrazovke prezentovať nebudeme. Pozerajú nás tisíce divákov a medzi nimi mnoho mladých nezrelých žien či dokonca dievčat bez skúsenosti, ktoré si len názory formujú. Ukázať im v priamom prenose a potom ešte v repríze, koľkých zdravých kilogramov by sa mali týraním tela i psychiky zbaviť, aby boli trendové, je totálny hazard." Kdeže, nenašiel sa podľa výsledku asi nikto, kto by to nahlas povedal. Hoci mnohí si to museli myslieť. Najmä otcovia a mamy dorastajúcich dcér, ktorí by podobnú alternatívu vizáže vlastnej dcéry rezolútne odmietli.

Chce sa mi zakričať: Tak takto nie, vážení, takto sa vo verejnoprávnej televízii kvalitná žurnalistika a publicistika, ktorej nechýba svedomie a spätná väzba, určite nerobí! Že, pán Mika a spol.?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?