Anorektičky ako inšpirácia? To snáď nie

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 26.2.2013 o 17:43 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  1552x

Jednoducho nepoučiteľní. Stále sa hovorí o negatívnom vzore vychudnutých modeliek pre dievčatá a mladé ženy, napriek tomu nám ich aktuálne ponúkla Slovenská televízia v magazíne pre ženy.

Problémom nebola ani moderátorka ani stylistka, ktorá prezentovala nové štýly v obliekaní. Problémom boli dievčatá, ktoré modely predvádzali. Vysoké, možno so zaujímavou tvárou, ale super štíhle, ba priam vychudnuté. Neviem z akej modelingovej liahne vyšli, ale táto agentúra evidentne ignoruje snahy celého sveta zbaviť móla anorekticky a nezdravo vyzerajúcich modeliek, ktoré negatívne inšpirujú k extrémnemu chudnutiu mnohé mladé ženy. Dôvod je zrozumiteľný - zdravie a život.

Nevyšlo už dosť správ o smrti anorektičiek, ktorá sa prepracovali k hmotnosti malej školáčky? A neupozorňujú lekári už roky na zdravotné riziká tohto psychického ochorenia? Spomeniem aspoň anémiu, spomalenie látkovej výmeny, nízky krvný tlak a závrate, zníženú činnosť srdca, poškodenie pečene a obličiek, rednutie kostí, degeneráciu sliznice žalúdka, zhoršenú funkciu čriev a celého tráviaceho systému, úbytok telesného tuku i svalovej hmoty, pokazené zuby, ťažkosti s pleťou, problémy s menštruáciou, stavy úzkosti, časté zmeny nálad, stratu energie i duševnej vitality a depresie.

Spomínané devy asi anorexiou netrpia, ale ďaleko k tomu nemajú. Pritom vraj kamera ešte pár kilogramov vizuálne pridáva. Ich super štíhlosť ale nebola prirodzená, bol to určite výsledok tvrdej hladovky alebo minimalizovania príjmu potravy. V mene chvíľkovej slávy na móle a s rizikom trvalých následkov na zdraví.

Vlastne, to vôbec nebol problém spomínaných dievčat, ktoré predvádzali módne kreácie v televíznej relácii. Ale skôr jej režiséra, vizážistov a ostatných, ktorí sa na nej podieľajú. Nenašiel sa medzi nimi ani jeden rozumný človek, ktorý by povedal: „Tak takto nie, vážení, toto na obrazovke prezentovať nebudeme. Pozerajú nás tisíce divákov a medzi nimi mnoho mladých nezrelých žien či dokonca dievčat bez skúsenosti, ktoré si len názory formujú. Ukázať im v priamom prenose a potom ešte v repríze, koľkých zdravých kilogramov by sa mali týraním tela i psychiky zbaviť, aby boli trendové, je totálny hazard." Kdeže, nenašiel sa podľa výsledku asi nikto, kto by to nahlas povedal. Hoci mnohí si to museli myslieť. Najmä otcovia a mamy dorastajúcich dcér, ktorí by podobnú alternatívu vizáže vlastnej dcéry rezolútne odmietli.

Chce sa mi zakričať: Tak takto nie, vážení, takto sa vo verejnoprávnej televízii kvalitná žurnalistika a publicistika, ktorej nechýba svedomie a spätná väzba, určite nerobí! Že, pán Mika a spol.?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?