Přiměřeně, přiměřeně..., odporúčajú policajti

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 15.3.2013 o 10:51 | (upravené 15.3.2013 o 11:13) Karma článku: 8,62 | Prečítané:  1088x

Túto známu repliku si nezabudnuteľným spôsobom opakovali osobnosti českého filmu Vlasta Burian a Jan Werich v kultovej rozprávke Bol raz jeden kráľ. Pripravovali práve cesto na lievance v chaotickom štýle Čapkovej mačičky a psíka a vrazili do zmesi všetko, čo im prišlo pod ruku vrátane vajec so škrupinkami a múky i s plátenným vreckom. Presvedčení, že konajú „přiměřeně". Od nich to beriem. Pri každej televíznej repríze ma totiž vždy výborne pobavia. Na rozdiel od našich policajtov, ktorí si tento výraz aktuálne požičali.

 

Termínom „primerane“ ochrancovia zákona špecifikujú obranu proti útočníkovi. A podobný komentár zaznel aj v súvislosti s prípadom 23-ročného Petra z Bratislavy, ktorého súd označil za vinného a naparil mu trest za to, že chránil svojho kamaráta pred agresorom. Mal smolu, zurvalca pritlačil síce oprávnene, ale ten bežal za lekárom a podal trestné oznámenie na svoju obeť i jeho ochrancu. Až napokon hrdina, ktorý sa na rozdiel od mnohých iných zbabelcov iniciatívne zastal priateľa, dostal od sudcu darček – peňažnú pokutu a zápis v trestnom registri. A policajti, ktorí nie sú často tam, kde by mali práve byť, pridali svoje premúdre odporúčanie: Môžete sa síce brániť pred útočníkom, ale primerane. V najhoršom kričať o pomoc.

Čo však to primerane znamená v konkrétnej situácii, keď máte reagovať na nevyspytateľné správanie človeka, ktorý vás udiera hlava nehlava a prípadne na vás vytiahne nôž, to už nikto neupresnil. Kiež by muži v uniformách boli aspoň prví na mieste, kde sa niečo zomelie, a neprichádzali po ohlásení incidentu až po polhodine. Lebo podobné rady sú bežnému občanovi nanič.

Ponaučenie? Žiadne, len skonštatovanie, že slušný, čestný a ľudský postoj voči okoliu dostal ďalšie zaucho. Nebudem sa čudovať, keď sa neprávom potrestaný mladík nabudúce radšej otočí na päte, odíde na druhú stranu ulice a bude sa hrať na mŕtveho chrobáka. Ako tí dvaja zaľúbenci a ostatní zúčastnení jedného incidentu v českom obchodnom dome pred pár dňami. Že ste to video, ktoré prebehlo všetkými elektronickými médiami, ešte nevideli? (http://www.mojevideo.sk/video/1909b/brutalne_zbil_nevinneho_muza.html) Stojí za to. Hlavne za rozčúlenie. Dvojnásobné. Najprv vás šokuje bezočivosť a surovosť útočníka, ktorý začal jedného muža z ničoho nič fackovať, hádzať na zem a kopať, a na dôvažok vás pobúri ľahostajnosť okolia. No možno to policajti posúdia ako primerané správanie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.


Už ste čítali?