Médiá sa potápajú ešte pred povodňou

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 6.6.2013 o 14:02 | (upravené 6.6.2013 o 18:33) Karma článku: 11,90 | Prečítané:  1263x

Zase raz zlyhali alebo ešte stále zlyhávajú. Tak výnimočnú udalosť, ako sú záplavy hroziace okrem hlavného mesta aj v ďalších častiach Slovenska (a niekde už aj ohrozujúce) berú trochu ako „bočák", ktorému venujú iba časť vysielacieho času. A niektorí „novinári" zlyhávajú aj morálne.

 

Je to stará známa vec. Že českí novinári sú, fakt, väčší profesionáli. Klobúk dolu, ako cez víkend a ďalšie dni detailne mapovali situáciu okolo zdvíhajúcich sa hladín riek a potokov a celý deň podrobne informovali aj o najmenších zmenách. Týka sa to najmä spravodajskej stanice ČT24. Vyslané tímy priamo v postihnutých lokalitách, v štúdiu zaujímaví hostia, hydrometeorológovia, dopraváci, elektroinžinieri, hasiči, statici, stavbári a iní odborníci, ktorí svojou skúsenosťou vytvárali komplexný obraz problémov súvisiacich s povodňami i s likvidáciou následkov a všetko prepájal profesionálny komentár a prístup moderátorov. Ostatné informácie z domova i zo sveta sa po celý čas zviditeľňovali v pohyblivých textoch. Kto mal záujem, prečítal si, čo sa stalo v Číne či v Sýrii a v súvislosti s domácou aktualitou číslo jedna bol stále v obraze. Doslova.

A na Slovensku? TA3, ktorá sa prezentuje ako jedinečná spravodajská televízia, sa tejto téme venovala sporadicky a medzi dvom vstupmi redaktorky priamo z bratislavského nábrežia v pohode vsúvala športové správy alebo rozhovor s nejakým top manažérom na tému úroky v banke. Chápem, život ide ďalej, musí sa jesť, operovať, predávať. No situáciu, keď sa veľtok nevie zmestiť do svojej kože a nebezpečne sa rozpína, nemáme každý deň. Nie nadarmo označujú hydrometeorológovia aktuálnu výšku hladinu Dunaja za tisícročnú vodu. A tomu by mala zodpovedať aj miera záujmu takej spravodajskej stanice, za akú sa TA3-a pasuje. Svoj tieň nepreskočila ani verejnoprávna televízia či Jojka.

A napokon Markíza ako čerešnička. Ani ich podrobnejšie večerné spravodajstvo to už nespraví. Mám na mysli dve faux pas dvoch ostrieľaných moderátorov. Najprv si Hečko (fakt som ho mala za väčšieho profesionála, ktorý si ctí pravdivosť informácie) urobil z kameňov označujúcich rýchlosť stúpajúcej hladiny v televíznom šote menšiu prehadzovačku v štýle „škatule, hejbejme se". A potom Juraška (moderátor s ambíciami vtipálka, asi zabudol, že už nežiari v Superstar) zaperlil v relácii Teleráno priamo od brehu Dunaja: „... dnes je tu romantika, skoro ako pri mori, normálne piknik si tu môžete urobiť, pohodička, voda..." Tu už netreba žiadny komentár. Asi by pán Juraška potreboval zažiť na vlastnej koži, ako sa ťahajú z pivnice vlastného domu hektolitre vody a vyhadzujú dve tretiny zničeného nábytku a celá elektronika, aby bol konečne schopný istej miery ľudskej empatie. Keď už mu chýba spätná väzba profesionála s mikrofónom v ruke.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?