Radšej šok po česky ako idylka po slovensky

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 13.6.2013 o 16:02 | (upravené 13.6.2013 o 16:11) Karma článku: 16,22 | Prečítané:  1304x

Zem česká dnes zažila šok - už niekoľko hodín vibrujú médiami informácie o hromadnom zatýkaní či výsluchu súčasných i bývalých politikov a úradníkov a tiež niektorých podnikateľov. Jasná správa prenikla do celého sveta - česká prokuratúra v spolupráci s políciou sa pustila nekompromisne do boja s korupciou. Napriek pocitu neistoty z neprehľadnej situácie a perspektívy nestabilnej politickej scény i ďalších volieb môžeme Čechom závidieť.

 

Tak blízko a predsa tak vzdialení. Bývalí a možno aj stále ešte súčasní bratia, s podobným sociálnym i školským systémom či s rovnakými klimatickými podmienkami a charakterom priemyslu. A predsa je obrovský rozdiel v tom, ako niektoré svoje boľačky riešia Slováci a ako to robia Česi. Už od čias Husa a Žižku dokazovali, že sú veľkí bojovníci a pred hrdinami svojej dávnej histórie by sa nemuseli hanbiť ani za dnešný počin najvyššieho zastupiteľstva a polície, ktorý práve prebieha. Chcelo to asi kusisko občianskej i osobnej odvahy, keď padali príkazy na dnešnú rozsiahlu akciu, na ktorú sa dokázali bez prezradenia niekoľko mesiacov pripravovať. Pred časom začali so sebavedomým majstrom sveta Ráthom, ktorý bol ešte dovčera pre Čechov najpresvedčivejším symbolom skorumpovaného politika (za chvíľu ich bude asi za rotu), minulý rok klepli po prstoch arogantným členom vedenia strany Veci verejné a ich predsedu Bártu dokonca aj odsúdili, a dnes sa pustili do celej hordy účastníkov korupcie - do politikov, lobistov, úradníkov i podnikateľov. A my na Slovensku? Potichu konštatujeme, ale nikdy nič nedotiahneme. Tiež máme svoje aféry a aférky. Raz jednoznačné nahrávky s podnikateľmi, kde sa otvorene hovorí o podplácaní daňových úradníkov, inokedy kauzu gorila, z času na čas netransparentné tendre či najnovšie špinavé hry vojenských tajných služieb, ktorých predstavitelia si prehadzujú informácie ako horúci zemiak a večne zahmlievajú pôvodne utajené a teraz už zverejnené fakty a človek len žasne, akí ľudia sedia na tak dôležitých stoličkách. Nie je snaha, vôľa či spoločenská atmosféra? Alebo chýba jednoducho odvaha na radikálne riešenia? Pokojnú hladinu rozbúri vždy nejaká bombastická informácia, ale rovnako rýchlo sa všetko opäť upokojí. Jednoducho idylka po slovensky.

Čechov trápi nemálo vecí. Okrem povodní, tie však ovplyvniť nemôžu, aj nevkusné bonmoty a správanie súčasného prezidenta, ktoré im na reputácii v zahraničí určite nepridávajú. Ale odvaha, tá im, fakt, nechýba. V tejto chvíli síce nevie asi nikto odhadnúť, ako sa bude celá situácia vyvíjať a koľko skorumpovaných politikov skončí skutočne vo väzení, koľkým úplatným úradníkom zavrú navždy dvere k zlatým stolcom a koľkým podnikateľom zrežú hrebienok. Táto akcia možno napokon nebude dôsledne úspešná, ale určite pozmení či aspoň posunie spoločnosť - už sa tak bezočivo predávať a kupovať nebude. Hoci bezcharakterní ľudia sú veľmi vynaliezaví  a stále sofistikovanejší.

Nech už to dopadne akokoľvek, ale v tejto chvíli sa niekto spravodlivo a poriadne naštval. Už sa nemohol alebo nemohli dívať na očividné rozkrádanie a tunelovanie štátu, bezbrehé obohacovanie pár vysokopostavených jednotlivcov na úkor poctivých ľudí ani na aroganciu moci v podaní niektorých obzvlášť arogantných politikov. Ja len čakám, kedy sa niekto podobne naštve aj u nás. Veď aj na Slovensku sa dejú rovnaké veci. Vlastne vo všetkých okolitých krajinách, i v celej Európe, ba na celom svete. Tak, preboha, ľudia, prečo už s tým niečo neurobíme ......  ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?