Antikoncepcia po biskupsky

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 12.11.2013 o 12:25 | (upravené 12.11.2013 o 14:25) Karma článku: 13,80 | Prečítané:  2161x

Slovensko zažíva ďalšiu mediálnu bombu. Alebo aspoň menšiu detonáciu. Ak máme brať vyhlásenia Konferencie biskupov Slovenska vôbec vážne. Najnovšie sa nechali počuť v súvislosti s predajom hormonálnej antikoncepcie kresťanskými lekárnikmi.

 

Podľa pánov v sutanách, ktorí sa tradične pasujú za kompetentných riešiť všetky sféry spoločnosti, môže každý lekárnik odmietnuť predať antikoncepciu. A majú vraj na to plné právo s využitím princípu výhrady svedomia. V prípade, že osadenstvo lekárne tvoria len lekárnici s kresťanským vierovyznaním, zákazníčka s lekárskym predpisom na antikoncepciu bude mať smolu. Odšliape si cestu k ďalšej lekárni, ak je v ich mestečku vôbec nejaká konkurencia. Obávam sa vízie novej webovej stránky na pomoc ženám. Nebude na nej chýbať mapa, na ktorej bude pomaly ubúdať bielych miest čiže označených lekární, kde antikoncepciu ešte bez problémov predávajú.

Zaujímavé, o čom všetkom by nemal rozhodovať aj človek za pultom, hoc farmaceuticky vzdelaný. Poprel by tak rozhodnutie lekára, ktorý pacientke antikoncepciu predpísal, a tmársky na stredoveký spôsob by zabránil žene žiť život podľa jej rozhodnutia. Zvýrazňujem zodpovednej žene, ktorá si plánuje materstvo a nechce riešiť neželané tehotenstvo krajnou interrupciou.

Zaujímavé, že výhrada svedomia by mala fungovať vo vzťahu k zdravotnej zábrane počatia, ale už neplatí v súvislosti s predajom množstva preparátov a potravinových či vitamínových doplnkov, ktoré tí istí lekárnici ponúkajú denne svojim zákazníkom. Často ide o výrobky s efektom placeba za nekresťanské sumy, nuž ale aj lekáreň a jej zamestnanci musia z niečoho žiť... V tomto prípade však svedomie kresťanských lekárnikov asi drieme.

„Funkcionári" cirkvi sa odjakživa miešali do svetských záležitostí a snažili sa dostať pod kontrolu osudy ľudí, hoci reálny život bežného smrteľníka nikdy nežili. V minulosti sa im v tomto ich ťažení proti prirodzenosti vcelku darilo. Ja však verím v zdravý rozum a pevne dúfam, že sa im v súčasnej informovanej dobe už podobné dejinné zvraty nepodaria.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?