A aký mamľas pred kamerou

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 12.12.2013 o 20:39 | (upravené 13.12.2013 o 19:57) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  2165x

A aký mamľas pred kamerou s vlastnou televíznou reláciou, to sme ani netušili. Akýsi Jon Stewart, ktorého poznajú hlavne Američania a ostatnému svetu väčšinou jeho meno nič nehovorí, sa obul do Slovákov, ktorých dokonca vulgárne pourážal. Vraj populárny zabávač. No ak sa šou podobnej úrovne teší v Amerike veľkému úspechu, tak boh ochraňuj túto krajinu a hlavne zdravú myseľ, vkus a súdnosť jej obyvateľov.

 

Vraj sa už obul aj do Obamu. Prečo nie? Do toho sa obúvajú aj iní a politická satira má v demokratickej krajine svoje miesto. Ale hrubo urážať iný národ, tak to je prejav osobnej hlúposti a vrcholnej bezočivosti. Spôsobom, akým komentoval asi dve minúty Slovákov, nemá fakt obdoby. Podnetom pre jeho útok bolo rozčarovanie z umiestnenia amerických študentov v prieskume stredných škôl tesne za Slovenskom. Jeho ako príslušníka veľkého národa asi urazilo, že sa ocitli tesne vedľa akéhosi neznámeho národíka, čím podľa neho Američania ako „ľudia upadli". Uvádzam pár bonmotov na adresu Slovákov: „títo ľudia jedia vlastné zvratky", „ich hlavným vývozným artiklom sú prdy, ktoré prepravujú v deravých prepravkách", „som si istý, že ich prezidentom je krava..." A pridal aj pár urážok a spochybnenie, čo sú vlastne Slováci zač, keď ich na mape Američan nenájde. Ja pridávam, že každý nevzdelaný Američan.

Ja viem, že je to dnes in. Mnohí, dokonca aj samotní Slováci, zvyknú v posledných rokoch dehonestovať obyvateľov Slovenska a prirovnávať ich k ovciam, ktoré sa nevedia vzoprieť bezpráviu a už stáročia trpia pre svoju holubičiu povahu. A uvedomujem si tiež, že výsledky testov úrovne vedomostí nedopadli pre slovenských študentov slávne, čo má svoje viaceré dôvody a jedným je podľa mňa aj veľmi užitočný internet, ktorý však zvádza k pohodlnejšiemu získavaniu informácií než je klasické učenie. Ale podobné informácie nedávajú nikomu právo vyjadrovať sa o celom národe tak urážlivo a hanlivo. Nebojím sa povedať, že takéto stupídne komentáre a pokusy o primitívny humor na úrovni člena prvotnopospolnej spoločnosti svedčia o jednoduchosti tohto konkrétneho zamestnanca televíznej spoločnosti, ktorý sa hrá na veľkého glosera a satirika. Satira však používa prvky inteligentnej irónie a nie nadávky a invektívy najhrubšieho zrna.

Neškodilo by, keby si podobne verejne deklarované vulgárne komentáre vo vzťahu k jednému celému národu všimli kompetentní a logickou reakciou by malo byť aj vyjadrenie pohoršenia a žiadosť o ospravedlnenie na diplomatickej úrovni. Koľkokrát sa už riešili na medzinárodnej úrovni verbálne útoky na jediného zástupcu etnika alebo náboženstva (Židia, Rómovia, Černosi), tak prečo nechať nepovšimnuté hrubé urážky celého národa?

Myslím, že tento neslávne slávny americký moderátor by pri podobnom vedomostnom teste najmä v časti zemepis a história skončil na úplne poslednej priečke zoznamu. A skôr to odhadujem na kráľa hviezdnej roty. Ale to je jeho osobný problém, on samotný nie je vlastne zaujímavý. Problémom je, že takýto človek mal možnosť podobné „názory" aj na verejnosti prezentovať.

P.S. Mimochodom, pán moderátor má o americkom školstve pomýlené predstavy a o úrovni svojich spoluobčanov prehnané ilúzie. Pred takými 15 až 20 rokmi by test vyšiel ešte vo výraznejší neprospech veľkej Ameriky. Pamätám si veľmi dobre z viacerých rozhovorov s americkými študentmi, ktorí boli u nás na stáži, ako sa obdivne vyjadrovali o schopnostiach našich slovenských študentov, ktorí bez problémov zvládali štúdium aj na prestížnych amerických univerzitách a získali si u mnohých spolužiakov i pedagógov pre  rozsah a hĺbku svojich vedomostí rešpekt.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?