Vojnu nie, páni!

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 5.3.2014 o 12:33 | (upravené 5.3.2014 o 17:53) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  937x

Vojna, ozbrojený konflikt, frekventované to výrazy z posledných dní. Ukrajina nás zasiahla svojou hlavnou témou a my viac než kedykoľvek predtým rozmýšľame o sile demokracie v našom storočí i o schopnosti súčasnej modernej spoločnosť uhájiť základné práva na život v mieri. Bojíme sa o Ukrajincov, ale v pozadí ako temné tamtamy dunia aj obavy o seba samých i našich blízkych. Na môj vkus až príliš rýchlo a často vypúšťajú politici, analytici i komentátori do éteru silné, krajne negatívne slová.

 

Je to aj vec testosterónu a večnej, tisícročia trvajúcej, hry mužov na vojnu. Už synom sa kupujú ako atraktívna hračka atrapy samopalov a rovnako rýchlo sa tými naozajstnými vyzbrojili mnohí Ukrajinci. Záštitu bezpečia však v žiadnom prípade v mojich očiach nezosobňujú. Skôr naopak, pri pohľade na nevojensky odeté a od hlavy k pätám vyzbrojené skupiny chlapov, ktorých čert vie kto v pozadí inštruuje, vo mne dobrý pocit nevyvolávajú. A podobný nepokoj vzbudzujú aj ruské vojenské jednotky na Kryme. Je to zahrávanie s ohňom. A rovnako nezodpovedne sa chovajú mnohí politici, vrátane prezidentov, ministrov a predstaviteľov medzinárodných spoločenstiev. Chýba im neraz zodpovedný diplomatický postoj a schopnosť štátnickej taktiky, ktorú majú v popise práce. Veď sú hovorcami miliónov ľudí. Často nehľadajú riešenie, ale ľahko vypúšťajú slová a komentáre, ktoré eskalujú atmosféru a rozdúchavajú neviditeľný plamienok horiaci až príliš blízko obrovskej nálože pušného prachu.

 

Ľutujem všetkých slušných a mierumilovných Ukrajincov s výnimkou tých, ktorí profesionálnymi zbraňami hája pravdepodobne finančné záujmy oligarchov. Byť tak blízko vojnovému konfliktu navyše s tak veľkým súperom, ako je Rusko, môže byť poriadne ťaživý pocit, najmä pre mamy a otcov malých či väčších detí, o potomkov sa zvykneme báť najbolestnejšie.

 

Spomínam si presne na deň, keď našimi slovenskými cestami brázdili tanky a obrnené vozidlá spojeneckých armád. Bol to šok. Bola som ako školáčka na prázdninách u starých rodičov na dedine. Práve sme ráno vstali a chystali raňajky, dedko prikúril v peci, keď sa v presklených kuchynských dverách objavila ustarostená tvár otca. Nemal tam byť, ale v práci, v bratislavskej redakcii. Pamätám si len vetu Rusi nás okupujú a potom nás deti vylúčili z komunikácie dospelákov. Sledovala som utrápené až vystrašené tváre rodičov i starých rodičov, počúvala kusé informácie a vnímala menšiu domácu paniku. Čo robiť, chystať sa na krajnosť, ísť nakúpiť zásoby potravín alebo vyčkávať? Padlo aj slovo vojna, pre mňa archaický výraz, strašidlo z minulosti. Zamrazilo ma, dostala som triašku a napokon sa rozplakala. Babka ma okríkla. Prvý krát v živote. Ešte týždne sme aj my deti nosili v sebe strach, hoci rodičia sa snažili zbytočne nestresovať. Ale ja si i tak najviac pamätám ten mrazivý pocit, keď prvýkrát v reáliách môjho pokojného života zaznel výraz vojna.

 

Želala by som si, aby podobné mrazenie pri tomto slove pociťovali aj všetci zodpovední politici a dokonca aj tí muži so zbraňami nabitými ostrými nábojmi. Alebo aby im o svojom mrazení porozprávala vlastná mama, otec, dedko, strýko či sesternica. To by som si naozaj vrúcne želala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?