A kedy si všimneme ľudské obete?

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 26.8.2014 o 8:37 | (upravené 26.8.2014 o 11:21) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  861x

Slovenskom zarezonovala správa o krutosti dvoch dievčat z Palárikova, ktoré utýrali dvoch psov. Naozaj, obludný čin, ktorý si zaslúži potrestanie, ale hlavne pozornosť rodiny a tiež psychológov, pretože takéto extrémne kruté správanie sa už nedá pripísať na vrub puberty. Mňa však zaujala aj odozva v podobe petície a protestného pochodu, ktorého sa zúčastnilo asi 300 ľudí z celého Slovenska.

Skutočne zaujímavé. To expresné zorganizovanie a verejné odsúdenie činu, ktorého sa dopustili mladí ľudia na zvieratách. Chápem, že táto správa mohla každého zdvihnúť zo stoličky, ale až taký masívny prejav nevôle mnohých určite prekvapil. A mňa zaskočil. Nálada protestujúcich sa totiž mierne zvažovala k atmosfére situácií, ktoré občas končia lynčom. Niekto by možno zhodnotil takúto protestnú akciu pozitívne. Ajhľa, akí akční dokážu byť Slováci, keď im ide o spravodlivosť. Ja sa však pýtam, akí akční dokážeme byť my Slováci, ak je objektom násilia ľudská bytosť. Sme schopní sa podobne rýchlo zmobilizovať a verejne deklarovať odpor alebo minimálne nesúhlas s útokom namiereným proti človeku?

Nechcem poľutovaniahodný čin dvoch tínedžeriek v žiadnom prípade bagatelizovať, to určite nie. Ako som už napísala, zaslúži si interes celého okolia, dievčatá musia pozorne sledovať a usmerňovať ako rodičia, tak pedagógovia či ďalší odborníci. Ale nepamätám sa, že by podobnú aktivitu vyvinul niekto po ohavnom útoku na ľudskú bytosť. Zabudnime teraz na vraždy a únosy s politickým podtónom a spomeňme si na trýznené detičky či na bezbranných starých ľudí, s ktorými konkrétni páchatelia zaobchádzali podobne kruto ako s tými úbohými psíkmi. Ak chce však niekto argumentovať pojmom „nemá tvár“, ktorá sa nevie brániť, musím oponovať. Ani 5-ročné dievčatko alebo 90-ročný dedko nemajú šancu sa vzoprieť násiliu, tiež sú rovnako bezmocní. A čo všetky tie ženy roky týrané partnerom, ktoré sa nedočkali ani základnej ochrany zo strany príslušných orgánov a ktoré boli vďaka ľahostajnosti sudcov a nečinnosti policajtov napokon bývalým manželom či priateľom zavraždené? To sú skutočné obete, ktoré si zaslúžia pozornosť všetkých.

Miluj svojho blížneho, píše sa v jednej knihe, všeobecne uznávanej ako návod na spravodlivé a korektné správanie. Pravda, väčšina to chápe a tak aj činí. No niektorí stáročné odporúčanie aplikujú hlavne na zvieraciu ríšu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?