Selfie s nádychom hyenizmu a krutosti

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 16.12.2014 o 9:12 | (upravené 16.12.2014 o 10:09) Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1197x

Ako inak nazvať schopnosť postaviť sa pred skutočnú scénu a urobiť mobilom záber samého seba v popredí? Keby vzadu prebiehali humorné situácie, povedzme... Ale často ide o tragické udalosti. Ako včera, keď sa v austrálskom Sydney odohrávala dráma s ozbrojeným Iračanom, ktorý držal v jednom podniku asi tridsiatku rukojemníkov. Celý svet s obavami sledoval, ako to skončí. Ale niektorí sa v bezpečnej vzdialenosti pred tú kaviareň postavili a urobili si svoju selfie roka.

Považujem to za absolútny hyenizmus. Keď niekto namiesto pomoci alebo aspoň citlivého prejavu empatie posunie tragédiu do polohy bizarnej scény a udelí jej status kulís pre svoj výstup, herecký part. A potom sa chváli účasťou na on line dráme. Vlastne často len náhodnou prítomnosťou. Alebo cielenou a to je ešte vyšší level cynizmu.

Stalo sa to priam športovou disciplínou. Mať svoju selfie z momentu, ktorý druhých šokuje. Odfotiť sa so známym hercom alebo s inou celebritou, o ktorú zakopnete v reštaurácii, to sa ešte dá pochopiť. Ale mnohým to nestačí. Potrebujú action, dramatický dej. A keď už nemajú sami odvahu niečo podniknúť, zákerne sa prikradnú tam, kde sa niečo vzrušujúce odohráva a odhryznú si svoj kúsok slávy. Nevadí, že práve v tej chvíli iba päťdesiat metrov od nich ide niekomu o život či o zdravie. Hlavne, že sa deje niečo, čo ostatným vyrazí dych. Preto sa často grupujú davy senzáciechtivých turistov do lokalít, kde besnel uragán, kde sa vyliala rieka, strieľali sa študenti, vybuchlo auto alebo sa zrútil dom a robia si svoje drastické autoportréty na pozadí skutočného ľudského nešťastia. A čo bude ďalej? Budú sa organizovať hony na selfie skalpy do táborov sýrskych utečencov, do oblastí, kde zúri vírus eboly alebo k hromadným hrobom obetí drogovej mafie v Mexiku?

Kde sa v ľudoch berie tá obludná schopnosť vnímať zúfalstvo iných ako príležitosť pre zážitok? A prečo to  vlastne robia? Aby sa prezentovali ako „hrdinovia“, ktorí boli prítomní tragédii v priamom prenose? Alebo aby raz ukazovali takéto zábery svojim deťom a vnúčatám ako úlovok, absurdnú trofej, ktorú ukoristili kedysi v mladosti? Vy by ste sa chceli dívať na záber, na ktorom sa váš mladý otec či mama ako tínedžerka vyškiera a v pozadí niekto mieri človeku na zátylok pištoľou alebo zúfalo plače rodina, ktorej práve horí dom? Ja nie. Ale ktovie, čo príde po nás. Aká morálna potopa po obrovskej vlne ľudskej bezohľadnosti a bezcitnosti. Takže podobne kruté fotografie budú napokon hlavným bodom programu rodinných osláv a firemných večierkov a predmetom spoločenskej súťaže, kto ich urobí čo najviac a čo najabsurdnejších.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?