Krivé európske metre

Autor: Alžbeta Slováková Spáčilová | 14.9.2015 o 9:13 | (upravené 14.9.2015 o 9:26) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  900x

Ako sa takmer rovnaká vec môže inak zhodnotiť. Závisí od toho, aký meter si európski úradníci vezmú do ruky. Teda konkrétne európska komisia na čele s Junckerom, ktorá inak posudzuje správanie Maďarska a inak rozhodnutia Nemecka.

Ochrana hraníc Maďarmi je podľa nich kontroverznou, ale na dočasné, včera vyhlásené, zavedenie hraničných kontrol medzi Nemeckom a Rakúskom, teda medzi krajinami v rámci Schengenu, má vraj Nemecko plné právo.

To, čo sa už pár rokov hovorí viac či skôr menej oficiálne, že v EÚ sú vyvolené štáty a potom tie ostatné, sa teraz verejne potvrdilo. Očividne diametrálne odlišný štýl argumentácie zvolil predseda tejto komisie asi aj pod vplyvom rozhovoru s nemeckou kancelárkou Merkelovou. Nechal sa počuť, že je to v poriadku.

V prípade Maďarska bol postoj EÚ úplne opačný. Keď začali Maďari, v snahe ochrániť svoju krajinu a zároveň aj Schengen pred masívnym prílevom imigrantov, stavať plot, boli asi poriadne zúfalí. Možno urobili extrémne rozhodnutie, ale v v extrémnej situácii, ktorá začínala zaváňať ohrozením bezpečnosti obyvateľov tejto krajiny. Napriek videám z terénu a informáciám o príchode desaťtisícov Sýrčanov a ľudí z ďalších arabských krajín zostávali európski úradníci a politici voči komplikovanej situácii na maďarskom území hluchí a slepí. Mnohí vtedy chrlili oheň a síru na hlavu Orbána. A teraz to majú v Rakúsku a v Nemecku v priamom prenose. Nápor cudzincov, ktorí nedokážu zvládať.

Takže pán Juncker, kontroverzný politik, ktorý dal kedysi priestor podvodníkom z celého sveta, keď ako vrcholový štátnik vytvoril daňový raj v Luxembursku, sa chce hrať na kritika ostatných a jediného spravodlivého, ktorý určuje smerovanie únie. Pasuje sa za neoficiálneho premiéra celej Európy a najradšej  by rozhodoval o všetkých Európanoch, na čo nemá vôbec mandát. Vlastne sa ani nečudujem, jeho správanie sa deje v intenciách celého jeho pôsobenia v politike. A najnovším vyhlásením len potvrdil svoju charakterovú nekompetentnosť zotrvať na tak dôležitom poste.

Mimochodom, o okamžitom zatvorení hraníc uvažuje aj Rakúsko. A Juncker a spol. to tejto krajine asi aj odobrí. Len by to však skúsilo urobiť Slovensko alebo Česko...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?